Haber

Kanada Büyükelçiliği, Prof. Dr. Yaman’a Akdeniz’e Verdiği 2022 İnsan Hakları Ödülü

MELİS YILDIRIM

Kanada Büyükelçiliği 2022 İnsan Hakları Ödülünü, İfade Özgürlüğü Derneği Prof. Dr. Yaman Akdeniz’e verdi.

BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabulünün 74. yıl dönümü dolayısıyla bugün Kanada Büyükelçiliği’nde bir etkinlik düzenlendi. Kanada Büyükelçiliği tarafından 5 yıldır verilen İnsan Hakları Ödülü de etkinlikte takdim edildi. 2022 İnsan Hakları Ödülü, bilişim hukuku uzmanı ve İfade Özgürlüğü Derneği kurucularından Prof. Dr. Yaman Akdeniz’e verildi.

Kanada’nın Ankara Büyükelçisi Jamal Khokhar etkinlikte yaptığı konuşmada, “Kanada, medya ve ifade özgürlüğünün demokratik toplumların temel taşı olmaya devam ettiğine ve insan hakları ile temel özgürlüklerin korunması için gerekli olduğuna yürekten inanmaktadır.” çabanın ayrılmaz bir parçasıdır” dedi.

“BU ÖDÜLÜ KUPA ADI ÜZERİNDEN KABUL EDİCEĞİMİ BELİRTMEK İSTİYORUM”

Büyükelçi Khokhar konuşmasının ardından Yaman Akdeniz’e ödülünü takdim etti. Ödülünü cezaevinde bulunan TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı’ya ithaf eden Akdeniz, “Bu alana gönül vermiş ama şu an bulunamayan ama adını unutamadığım isimler var. Şebnem Korur Fincancı, şu anda cezaevinde. Bu ödülü kazandı. Ancak onun adına kabul edebileceğimi belirtmek isterim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu