Sağlık

Yazın sık görülür… İdrar yolu enfeksiyonuna dikkat!

SİVAS (İGFA) – İdrar yolu enfeksiyonunun kadınlarda daha sık görüldüğünü belirten Op. Eyüp Coşar, kadınlarda daha sık görülen ve sistit de dediğimiz idrar yolu enfeksiyonlarının olduğunu belirterek, “Üretra dediğimiz idrar yolu, idrarı taşıyan idrar yolu dediğimiz idrar yolu enfeksiyonları kadınlarda daha sık görülüyor. Mesaneden idrar çıkışı, kadınlarda erkeklere göre daha kısa sürer, daha fazla maruz kalma sonucu yaz aylarında görülme sıklığı artar.

İdrar yolu enfeksiyonu belirtilerinden bahseden Op. Dr. Coşar, idrar yolu enfeksiyonlarını önlemek için yapılabilecekleri de sıraladı:

  1. Kirli, kalabalık, klorsuz havuzlarda yüzmekten kaçınmak, mümkünse havuz yerine denizi tercih etmek.
  2. Islak ve kirli mayo ile suya girmemek
  3. Havuzdan önce ve sonra duş alın. Genital bölgenin nemli kalmaması için pamuklu iç çamaşırı tercih edin. Temiz tuvaletleri kullanmak, bayanlarda tuvalet sonrası temizliği önden arkaya doğru yapmak.
  4. Susamayı beklemeden günde 2-2,5 litre su tüketmek ve uzun süre idrar tutmamak gibi kolay önlemler alınarak konforlu bir yaz tatili geçirmek mümkün olacaktır. Böbrek yetmezliği veya diğer kronik hastalıkları olanların doktorlarının tavsiye ettiği kadar su tüketmeleri uygun olacaktır.

ahlat-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu