Ekonomi

Sivas’ta sadece fırınlarda somun ekmek satışı yapılmaya başlandı

Sivas’ta ekmek fiyatlarında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle sadece fırınlarda somun ekmek satışı yapılıyor.

Ekmek fiyatlarında yaşanan belirsizlik ve artan maliyetler nedeniyle somun ekmekçi fırıncılar bugün market ve bakkallara ekmek dağıtmadı. Vatandaşlar ekmeklerini fırınlara giderek aldı.

Kentte fırıncılar 3,5 liradan satılan 200 gramlık ekmeğe zam talep ediyor. Bir süredir birçok market ve bakkalda 200 gram ekmek 3 liradan indirimli olarak satıldı.

Tüm Fırıncılar Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Pideciler Derneği Lideri Hüseyindüz, gazetecilere yaptığı açıklamada, fiyatların düşmesini asla istemediklerini söyledi.

Türkiye’de ekmeğin kilogram fiyatının 25 lira olduğunu ve fiyat tarifesi istediklerini belirterek, “Sivas Ticaret ve Sanayi Odası zaten 5 liralık ekmeğimizi onayladı. Keyfi bir tarife uygulama şansımız yok. Bayilere yapılan indirimler canımızı yaktığı için böyle bir karar aldık. Şu an bakkala ve bayiye verdiğimiz stantları kapatmak zorunda kaldık.” dedi.

Düzgün, ekmeğe zam ile ilgili olarak valilikte toplantı yapılmasının planlandığını da bildirdi.

Fırından ekmek almaya gelen vatandaşlardan Coşkun Gökküş, “Mahalle bakkalımızda bugün ekmek yoktu. Ekmek almak için fırına geldim. Maalesef fırından az ekmek çıktı. Vatandaşlar” dedi. Mağduriyet yaşıyoruz. Bu konunun bir an önce çözülmesini bekliyoruz.” dedim.

Market işletmecisi Turan Kaçmaz, 15 yıllık esnaflık hayatında ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını belirterek, bu durumun hem kendilerini hem de vatandaşları mağdur ettiğini söyledi.

haberbaskale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu